מאמרים

איך בוחרים כוס יין?

נכתב על ידי פרימה בלוג.

איך לבחור כוס יין

כשאנו רוצים לשתות יין, מרכיב חשוב הוא הכוס עצמה. תעשיית היין היא אדירה וקיימת מאות רבות של שנים (היין קיים גם אלפי שנים), אך כידוע לכם – יש אינסוף כוסות אפשריות... איזה כוס לבחור? ואיך להתאים את הכוס ליין?

 

לכוסות יין חשיבות רבה: הגודל, הצורה וצבע הכוס יכולים להשפיע רבות על תפיסתנו לגבי היין, ולכן אנו מביאים  כללים שכדאי לשמור עליהם כאשר בוחרים כוס יין. מדריך מזורז לבחירת כוס יין בקלות... 

 

 

כוסות יין מורכבות בדרך כלל משלושה חלקים: הגביע, ה"גבעול" (רגלית) והבסיס.

 

חשוב לדעת כי אין סטנדרט מסוים לבחירת כוס יין, דעתכם משחקת תפקיד חשוב בבחירת הכוס, אך יש גם כללים ברורים לבחירת כוסות יין:

כללים לבחירת כוס יין:

 

1. החומר - כוסות יין אשר עשויות מזכוכית מותכת או חתוכה עשויות לעוות את טעם היין, כמו כן, שפת הכוס תהיה מחוספסת ועבה כך ששתייה ממנה לא תהיה מהנה כמו שתייה מזכוכית דקה ומנופחת. על מנת לשתות מכוס  ברמה גבוהה, כדאי לבחור בכוסות העשויות קריסטל – כמובן שמחירן בהתאם.

 

2. צורת הכוס - אלמנט חשוב לא פחות בבחירת כוס היין הוא צורתה, מכיוון שקיימת חשיבות עצומה לארומת היין וטעמה, הרי שנלקחת בחשבון צורת הכוס אשר מרכזת ומדגישה את תכונות היין.

 לרוב כוסות היין יש רגליות שאחיזתן מסייעת למניעת מריחות וטביעות אצבע על הגביע עצמו. לכל סוג יין קיימת כוס המתאימה לו בצורתה - ליין אדום, ליין לבן, לשמפניה ולברנדי.

 בחירת כוס ליין

ליין אדום - ליין אדום אשר זקוק לנשום, יש לבחור בכוס בעלת גביע עגול ורחב, שיעזור לתהליך החימצון, בו היין פוגש את האוויר, שעוזר "לפתוח" את טעמיו. קיימים שני סוגים של כוסות יין אדום:

 

1. כוסות בעלות רגלית ארוכה וגביע רחב שמכוונות את היין לחלק האחורי בפה – מתאים ליינות מלאים יותר.

2. כוסות בעלות גביע מעוגל ורחב עוד יותר שמכווין את היין לחלק הקדמי של הלשון – מתאים ליינות עדינים.

 

ליין לבן - טווח הגדלים והצורות של הכוסות ליין לבן נע דרסטית מקיצון לקיצון, לכל כוס מטרה אחרת בהדגשת תכונות של סוגים שונים של יינות.

 

יינות לבנים שצריכים לנשום קלות זקוקים לגביע רחב ועגול, שיזרז את תהליך החימצון.

ליינות "קלים" ועדינים יותר - גביע קטן נדרש, על פי היין תוכלו לדעת את רוחב הגביע הנדרש, לדוגמא: לשמפניה או יין מבעבע נדרשת כוס עם גביע צר מאוד לשמירת התסיסות והבעבוע.

 

לשמפניה - ניקח כוס בעלת גביע צר ורגלית גבוהה, מהסיבות שכבר הזכרנו, סיבה נוספת לצרות הכוס היא אסתטית, בועות צריכות לנוע מרחק רב יותר כלפי מעלה בכוס צרה, מאפיין הנותן מראה יפה לשתיית היין המבעבע.

 

לברנדי - כדאי להשתמש בכוס בעלת רגלית קצרה מאוד וגביע גדול בעל פתח קטן, מטרת הגביע המיוחד הזה היא לשמר את ארומות המשקה ולאפשר אחיזה. כף היד העוטפת את הגביע מחממת את הברנדי ומאפשרת שתייה מהנה.

 בחירת כוס יין מדויקת ליין לבן

מלון פרימה פארק הוא מלון בקונספט של יינות ויקבים. עכשיו, כשאתם יודעים לבחור כוס יין במקצועיות, אתם מוזמנים ליהנות מחופשה שכולה יין... 

למידע נוסף על המלון בקישור: 

בית מלון ירושלים

ניתן להתקשר ולהזמין מקום גם בטלפון *9995