מאמרים

תיירות אורבנית - סיור בשוק התקווה

נכתב על ידי פרימה בלוג.

 

כשחושבים על תיירות בתל אביב, חושבים על שפת הים, על המוזיאונים, על מוסדות התרבות, הפעם אנחנו רוצים לקחת אתכםלסיור לא שגרתי ואף מפתיע, הכולל טעמים וריחות אחרים – טיול בשכונת התקווה בתל אביב

 

סיור בשכונת התקווה שלא היכרתם

הסיור שלנו מתחיל באצטדיון המיתולוגי של קבוצת הכדורגל של בני יהודה,

הרי לא ניתן להתחיל סיור ללא המיתולוגיה שצובעת את השכונה כולה בצבעי כתום. קירות האצטדיון, שכבר לא משמש את הקבוצה, מבטאות את רחשי הלב של תושבי השכונה, ששרטטו את תחושותיהם על קירות האצטדיון, כולל התרנגול המפורסם – הלא הוא סמלה של הקבוצה. קבוצת הכדורגל שהוקמה על ידי סולמי ב – 1935 ואספה בני נוער מהשכונה והובילה אותם לעיסוק חיובי והחדירה בהם אמונה ותקווה, היא נקודת אור וגאווה בקרב תושבי השכונה.

האיצטדיון המתולוגי וקירותיו הססגוניים

מהאצטדיון נמשיך לעבר בית דני, מרכז תרבות חשוב הנמצא בשכונה והוקם על שמו של דני מושביץ שנפל בתאונה אווירית, בהמשך חולפים על פני מרכז דוהל, שהוקם על ידי עיריית תל אביב -יפו, ובסיוע של חברת מוסדות חינוך. הבניין נתרם על ידי קהילת יהודי ניו- יורק ובראשם מר בנימין דוהל שעל שמו נקרא המרכז. המרכז נפתח ב-  1986, ומאז משמש כמרכז תרבותי לתושבי שכונת התקווה והסביבה. פריצת הדרך התרבותית של המרכז הייתה בשנת 1988 בהפקה המשותפת של המחזמר הידוע "המלך ואני" של תאטרון "הקאמרי", בשיתוף תושבי שכונת התקווה, שבעקבותיו הפך "דוהל" לביתו השני של תיאטרון "הקאמרי

בית דני - מרכז תרבות

משם נמשיך לסיור בסמטאות השכונה ששוקמה במסגרת פרויקט שיקום שכונות, ונרגיש כמו תיירים בשכונה שאינה מזוהה כלל עם תיירות וגוררת בין היתר שאלות של המקומיים, המבקשים להבין מהיכן אנחנו מגיעים? בסיור האחרון שלנו בשכונה ניגשו אלינו תושבים שביקשו לדעת מי נפטר שכן ריכוז כה גדול של זרים בשכונה אינו מובן להם, אלא אם מישהו נפטר, וזוהי התכנסות לקראת ההלוויה.

דרך הסמטאות המתפתלות מגיעים לכניסה לשוק התקווה שבתחילת דרכו היה רק כמה דוכני ירקות של כפריים מהסביבה, והיום מדובר בשוק עם דוכנים ייחודיים שמושכים אליהם אניני טעם שמחפשים טעמים אותנטיים וברובם טעמים מזרחיים. 

אנו נעצור לטעימה ראשונה בדוכן סמבוסק עיראקי מקורי, ומקבלים מידיו של אדוארד סמבוסק חם ונהדר עם משקה מנטה שמזכיר בצבעו שמן מנועים, אך הטעם מתקתק וטעים.

סמבוסק בשוק התקווה

אם תרצו לערוך קניות תוך כדי הסיור, תוכלו לשכור עגלת סופר בשוק הכוללת ליווי צמוד של בעל העגלה או מי מעוזריו בתמורה ל – 5 ₪ - ממש מציאה! 

עגלת סופר להשכרה במחיר מציאה כולל ליווי צמוד

ואם כבר מגיעים לשוק ומחפשים טעמים, ובפרט טעמים מזרחיים, כפי שציינו אי אפשר להשלים את הסיור מבלי לנגב חומוס ב"חומוס זייתון" , חומוס בייצור עצמי, מסבחה, חמוצים – בקיצור "גן עדן" ובנוסף, תוכלו ליהנות שם מתבשילים נוספים מ"בית אמא".

חומוס בשוק התקווה

אחת הדמויות שנוכחת בעצמה בשוק התקווה הוא לא אחר מהרב עובדיה יוסף, נוכחותו מתגלה בכרזות, שלטים ותמונות וברור ששוק התקווה הוא מעוז חי ובועט של הרב.

 

אם עדיין לא שבעתם, נמשיך ל"סלוף של צוברי", כי איך אפשר לסייר בשוק התקווה בלי לטעום אוכל תימני, כמיטב המסורת: מלוואח , ג'חנון, סלוף, לחוח, בקיצור הרבה מים וקמח. המקום של צוברי מאוד ססגוני ולקראת צהרים הופך לחגיגה של ריקודים, שתיה והרבה פחמימות.

ממטעמי שוק התקווה

אחד הריחות שממלא כל שוק אוכל שמכבד את עצמו הוא ריחם של התבלינים, ומי שמנצח על ריחות אלו בשוק התקווה, הוא מוסד ידוע לתבלינים, קטניות ושאר ירקות "תבליני נעמה", ולא רחוק משם אפשר למצוא את המאפייה הבוכרית שמציעה מבחר טעמים אותנטיים מהמטבח הבוכרי, ואם פתחנו בטעמים מהמטבח העירקי – איך אפשר בלי לקנח בטעמן המשובח של קובות ממרכז הקובות, עוד עצירה קלה לשתיה בדוכן המיצים ומשם אנו עושים דרכנו אל מחוץ לשכונה כשבדרך אנו חולפים על פני בית הספר למשחק של יורם לוינשטיין, בתחילת דרכו שימש המבנה כגן ילדים ובהדרכתה של השחקנית המפורסמת חנה רובינא המקום עבר הסבה לבית ספר למשחק.

קובה עראקית אסלית

בעודנו מתרחקים מסמטאותיה של שכונת התקווה נשמע ברקע קולו של מנשה שמכריז על כניסת השבת בשעה 16:17 בדיוק.

 

למידע נוסף על חופשות אורבניות ייחודיות במלונות פרימה תל אביב או פרימה סיטי, חייגו עכשיו: 9995 * או כנסו ללינק הבא:   http://bit.ly/PrimaTLV