מאמרים

מי מאמין באמונות תפלות?

נכתב על ידי פרימה בלוג.

מהי בעצם אמונה תפלה? אמונה תפלה היא אמונה שאין לה ביסוס מדעי או מחקרי, לרוב היא אינה רציונאלית, ובמקרים רבים

חמסה, חמסה, בלי עין הרע

 

אנחנו משתמשים במונח "אמונה תפלה" כדי להפחית מדעותיו או אמונותיו של מישהו אחר. יש אמונות תפלות אינדיבידואליות, כלומר אדם מסוים שרק הוא לבדו מחזיק באמונה זו, לכדורגלנים למשל, יש ארסנל מפואר ואדוק של  אמונות תפלות כמו האמונה של אדריאן מוטו (פיורנטינה) – שלובש את התחתונים הפוך במהלך המשחק,  או סיפור משעשע נוסף על פלה המהולל שביקש מחברו לאתר חולצה שנתן לאוהד מפני שמאז שנתן לו את החולצה חלה ירידה בכושרו. החבר מצא את החולצה והחזיר אותה לפלה.מרגע שחזרה החולצה החשובה פלה חזר לכושר נפלא. מזל שהחבר לא גילה לו שהמאמצים לאתר את החולצה לא צלחו, והחולצה אשר 'החזיר' לפלה הייתה סתם חולצת משחק מהשבוע הקודם.

ויש עוד הרבה מאוד אמונות תפלות אינדיבידואליות שאנחנו מכירים או לא מכירים, שכן כל אחד יכול להמציא לעצמו אמונה תפלה. אבל, יש אמונות עממיות שסוחפות אחריהן מיליונים ואף יותר שניתן לעקוב אחר השורש התרבותי או ההיסטורי של אותן אמונות, ולנסות להבין כיצד נולדו אמונות אלו ומדוע השתרשו והפכו לאמונה עממית., כמו למשל חמש האמונות התפלות שמנינו בכתבה זו כדי למנוע מזל רע... חמסה, חמסה, טפו, טפו, אפו

 

מדוע אנשים חוצים את הכביש כשהם רואים חתול שחור

מי מפחד מחתול שחור?

החתול השחור קיבל תואר מכובד של "אמונה תפלה" והמוזר הוא שבתרבויות שונות מיחסים ל"חתול השחור" יכולות שונות לחלוטין. בבריטניה למשל, חתולים שחורים נחשבים לסימן למזל טוב, אצל הסקוטים חתולים שחורים מסמלים שגשוג עתידי, על אחת כמה וכמה אם הם מופיעים על מפתן הדלת, אבל התפיסה הרווחת ביותר היא שחתול שחור הוא סימן למזל רע דווקא.

ככל הנראה שורשי אמונה זו מהתקופה שבה אנשים האמינו במכשפות, בכישופים ובחתולים שחורים כיד ימינו של הרוע. במאה ה -19 הפירטים האמינו כי חתול שחור מביא סוגים שונים של מזל; כך שאם למשל חתול שחור הולך לעבר מישהו הרי לאדם יהיה מזל רע, אם חתול שחור מתרחק ממישהו, הרי שזה סימן למזל טוב, ואם חתול שחור נכנס לספינה ואז הולך ממנה, הספינה נידונה לשקוע בשיט הקרוב.

האמונה בנוגע לחתול השחור שינתה את התפיסה האנושית והדמוגרפית, שכן מרגע שהפך החתול לסימן הרוע, בני אדם החלו להרוג אותו, מה שהגביר מגיפות שונות שנשאו מכרסמים. מאז ועד היום, היחס כלפי האמונה הזו אמביוולנטי. במרוצת השנים, האמונה השתנתה ותפסה גלגולים שונים; יש שהוסיפו את אלמנט שלוש היריקות כדי להתגונן מפני המזל הרע או מלמול "טפו טפו טפו" תוך נקישה על עץ. בתפיסה המודרנית של היום, האמונה התפלה על החתול השחור הפכה להיות מעין גישה רוחנית לפיה כל מחשבה רעה תזמן מזל רע ולא בהכרח החתול.

 

לתפוס זר של כלה - סימן לחתונה מתקרבת

לתפוס את הזר...

הידעת? בתרבויות עתיקות רווחה האמונה כי כשכלה נושאת זר פרחים ביום חתונתה, היא מוגנת מהרוחות הרעות שמנסות להרחיק אותה מבעלה. הגלגול המאוחר יותר של האמונה הזו התפתח בתרבות הויקטוריאנית ונפוץ בחברה המערבית עד היום - לפי האמונה הויקטוריאנית, ברגע שהכלה זורקת את הזר לעבר אישה אחרת, היא בעצם מעבירה לה את סגולות הברכה והשפע כמו גם את ההגנה מהרוחות והשדים.

בעידן המודרני האמונה הזו קיבלה טוויסט מעניין ומשוכלל לפיו האישה שתפסה את הזר, תהיה הבאה להתחתן.

 

 

 

אם תשבור מראה המזל הרע ירדוף אותך שבע שנים

מה יקרה עכשיו בשבע השנים הבאות???

אמונה זו התפתחה עם תחילת ייצור הזכוכית על ידי האימפריה הרומית. עם השנים התפשטה אמונה זו לתרבויות רבות כמו היוונית, ההודית, האפריקאית והסינית.

האמונה מקשרת בין שבירת מראה לבין מזל רע לאדם ל-7 השנים הקרובות - וההסבר המעניין לאמונה זו הוא שההשתקפות של האדם דרך המראה השבורה מעידה על נפש שבורה, שייקח לה כ-7 שנים להתאחות.

 

 

מזל שיש ציפור

מזל שיש ציפור... או שלא

יש סדרה של אמונות תפלות על ציפורים: חלקן רעות, אך מרביתן טובות.  כך למשל, לשלשת של ציפור שנופלת על הראש או בכלל על הגוף או ציפור שמנסה להיכנס לתוך הבית הן סימן למזל טוב.

אם נקר מנקר סמוך למקום המגורים שלכם האמונה מספרת שזה מסמל כי בקרוב אורח חשוב או בשורות טובות יגיעו.

כנראה שהמקור לאמונה נובע מפרשנות סמלית שמיוחסת בתרבויות עתיקות לציפורים כסמל לשפע ושמחת חיים, כך שמפגשים איתן מבטאים מזל טוב שבדרך.

 

חמסה חמסה רק שיהיה במזל

חמסה, חמסה, בלי עין הרע

פתחנו את הכתבה עם האמונה העממית "חמסה חמסה" ומעניין לגלות כי בתרבויות שונות יש לה משמעויות שונות. כך למשל, חמסה  היא מעין קמע בצורת כף יד בעלת חמש אצבעות פרושות, שאמורה, לכאורה, להגן מפני עין הרע. על-פי המסורת המוסלמית, היד מייצגת את ידה של פאטמה, בתו של מוחמד נביא האסלאם. חמש האצבעות בה מסמלות את חמשת עמודי האסלאם: האמונה, התפילה, הצדקה, הצום והעלייה לרגל.

 

ביהדות לעומת זאת, הרב רואי מרגלית כתב שהאות ה' היא סגולה נגד עין הרע, ולכן נהגו בקהילות מסוימות לעשות חמסה שהיא כנגד המספר חמש, הערך הגימטרי של האות ה'. הרב הסיק שאם אין מייחסים לסגולה כוח עצמי, אין איסור בשימוש בה. כיוון  שאמונות טפלות ומיסטיקה אינן דרכה של היהדות. ועדיין יהודים רבים נוהגים להשתמש בחמסה כהגנה נגד עין הרע ואפילו משלבים בעיצוב החמסה סמלים נוספים שאמורים לסייע כנגד עין הרע כגון: עין כחולה, דגים, מגן דוד, צבע תכלת ועוד שלל סמלים

 

אם אמונות תפלות מרתקות אותך, אם אתה רוצה לגלות יותר על אמונות תפלות אנחנו רוצים להזמין אותך לסוף שבוע במהלכו נצא בעקבות סיפורים, אגדות, אמונות עממיות ומנהגי תרבות, הפרטים המלאים בקישור הבא   סופשבוע בלי עין הרע